تبلیغات
برنامه این شب ها - درستكار: «این شب‌ها» كج فهمی‌ها از دین را به نقد می‌كشد
برنامه این شب ها
برنامه این شبها شبکه یک

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 6 شهریور 1390
مجری برنامه «این شب‌ها» گفت: این برنامه نقد مفاهیم دینی نیست، نقد رفتارهایی است كه به عنوان رفتارهای دینی در جامعه ما شناخته شده است و به اسم دین می‌شناسیم . علی درستكار در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس درباره برنامه «این شب‌ها» و اجرای آن گفت:كار تحقیقاتی این برنامه را گروه معارف شبكه اول سیما انجام می‌دهد و من بخش مربوط به گفت‌وگوهای خود را می‌نویسم و كارهای تحقیقاتی‌اش را انجام می‌دهم. با هماهنگی كارشناسان مهمان كارهای مطالعاتی‌اش انجام می‌شود و البته خط و ربط‌های كلی و تیتر كلی كه عبارت باشد از آسیب‌شناسی سبك زندگی دینی و گروه آن را به همراه چند زیر تیتر كه برای آن مشخص شده اعلام كرد و روی آن توافق كردیم و در ادامه مسیر نیز اجرا و پی‌گیری مباحث، به عهده خودم است.


*مهمانان «این شب‌ها» باید موی سفید داشته باشند
درستكار در ادامه درباره نحوه انتخاب مهمانان و ملاك گزینش كارشناسان برنامه گفت: مهمانان برنامه باید چند ویژگی داشته باشند كه اولین و مهم‌ترین آن دین‌شناسی است ضمن اینكه شم جامعه‌شناسی نیز داشته باشند، به حساسیت‌های دین‌داری در جامعه خود ما آشنا باشند و صدا و سیما و شخصیت‌ آنها هم قابل قبول برای بیننده باشد.
وی ادامه داد: مثلا ما در بعضی از مباحث چهره‌های خیلی جوانی را می‌شناسیم كه دانش خوبی هم دارند و واقعا دانشمند هستند ولی فقط به خاطر اینكه جوان بودند، از آنها استفاده نكردیم. برای اینكه ما روی موضوعی كار می‌كنیم كه با باورهای دینی مردم سر و كار دارد و حتما باید موی سفید این حرف‌ها را بزند. شاید حتی اگر خود من هم می‌خواستم به تنهایی این حرف‌ها را بزنم، در بسیاری از این مواضع حرف داشتم و توانایی داشتم، اما به خاطر اینكه كمی جوان هستم و سنم پائین است، نباید این حرف‌ها را بزنم. البته علی‌رغم این تلاش‌ها باز هم مهمانان ما جوان بودند و از این جهت نقص وجود دارد.

*«این شب‌ها» كج فهمی‌های دینی را به نقد می‌كشد
مجری برنامه «این شب‌ها» در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره رویكرد نقد این برنامه نیز گفت: این شب‌ها نقد مفاهیم دینی نیست. نقد رفتارهایی است كه به عنوان رفتارهای دینی در جامعه ما شناخته شده است و به اسم دین می‌شناسیم و بین حاكمیت و جامعه رایج است. آن هم بر مبنای این دریافت كه بخشی از این رفتارها سلیقه‌ای است.
وی تصریح كرد: بخشی از كج فهمی و در نتیجه دریافت نادرست از دین در بخش حكومتی است كه لزوما مساوی با احكام دینی نیست و می‌تواند به اسم دین تمام نشود و به اسم دین آن مجریان برنامه را اجرا نكنند . بر این اساس رویكرد برنامه نقدی است و رفتارهایی كه از سوی حاكمیت و از طرف جامعه دینی و مردمان جامعه دینی اجرا و ادا می‌شود را با هدف تصحیح این دریافت‌ها و رفتارها نقد می‌كنیم.

*واكنش منفی نسبت به این برنامه نداشته‌ایم
مجری برنامه «این شب‌ها» درباره واكنش‌هایی كه تا به حال نسبت به این برنامه به وجود آمده است نیز اظهار داشت: ما در این برنامه سراغ بحث‌هایی رفته‌ایم كه تا به حال مسكوت مانده و وارد آن نشده‌ایم. مثل بحث آستین كوتاه پوشیدن برای مردان كه آیا نظر اسلام است كه این كار بد است یا مثلا سلیقه‌ای است و به عبارت كلی‌تر بگویم دین سلیقه‌ای است، كه ما درباره آن بحث كردیم و یا اینكه آیا حكومت اسلامی متولی دین مردم هم هست یا نه؟ این مباحث تا به حال مسكوت مانده برای بیننده هم عجیب بوده است كه روی چنینی مسائلی بحث كرده‌ایم.خوشبختانه تا به حال بحث‌ها بی‌آفت بوده است.
وی تصریح كرد: علی‌رغم اینكه وارد این بحث‌ها شده‌ایم ولی برخوردی نشده آن هم به دلایل مختلفی مانند یكی اینكه به هر صورت سازمان صدا و سیما به من اعتماد كرده است. دوم اینكه خودم من هم آگاهی از مصالح و مفاسد مملكت، رسانه، حساسیت‌هایی كه این بحث دارد به خصوص برای طبقه‌ متدین جامعه، دارم و صد البته توكل به خداوند.
درستكار با بیان اینكه تا به حال عكس‌العمل‌های آزار دهنده‌ای نداشته‌ام و البته همواره از مشورت‌های مدیر گروه معارف، علما و مراجع برخوردار بوده‌ایم، اظهار داشت:مخاطبان ما همگی در طبقات مختلف كه به هر شكلی با ما ارتباط داشته‌اند، از این برنامه تقدیر كرده‌ و بعضا تذكر داده‌اند كه بحث‌های ما از حساسیت‌‌های بالایی برخوردار است و سه درخواست از این برنامه داشته‌اند. یك اینكه پخش برنامه ادامه داشته باشد، دوم اینكه زمان پخش آن بد است و سوم اینكه خیلی‌ها درخواست خرید نوارهای این برنامه را داشته‌اند.
وی ادامه داد: من از ساعت پخش برنامه راضی نیستم ولی مدیران شبكه كه جدول پخش را تنظیم می‌كنند به خیال خودشان بهترین ساعت پخش برنامه را به ما داده‌اند و وقت خوبی است به ویژه در ماه مبارك رمضان چون پخش سریال‌ها در آن ساعت تمام شده و یك دلیل دیگر هم پخش اخبار 19 و 21 است كه زمان را محدود می‌كند و اگر بین دو خبر باشد، زمان پخش برنامه كوتاه می‌شود ولی ما در حال تلاش برای بهبود زمان پخش هستیم.

*هدف ما
درستكار در ادامه گفت‌وگو با فارس درباره هدف نهایی این برنامه گفت: همه هدف ما این است كه در مسیر زندگی مسلمانانه و دین‌مدار آگاهانه و هوشیار حركت كنیم، به دلیل اینكه شیادان و كلاهبرداران به اسم دین سر راه ما هستند.
وی افزود: «این شب‌ها»فقط برای این است كه ابلیس‌های آدم نما را معرفی كرده باشیم و لغزش گام‌هایی كه به اسم دین و در لباس دین از طریق شیادان تهیه شده برای دین داران و متدینین و به خصوص جوانهای تشنه به كمالات و درجات روحانی را هشدار دهیم و هوشیاری به آنها بدهیم وگرنه دین مردم اساسا متعلق به خودشان است و ما فضول دین دیگران نیستیم. وظیفه ما فقط اطلاع‌رسانی و هوشیارسازی است.

*نسخه دی وی دی برنامه توزیع می‌شود
مجری برنامه «این شب‌ها» گفت:این نوید را به مردم بدهید كه پخش این برنامه در شكل جدیدی ادامه خواهد داشت. ضمن اینكه دی وی دی‌های این برنامه نیز به زودی از طریق سروش در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
وی در پایان سخنان خود گفت: از مدیر گروه معارف شبكه یك،آقای ضرغامی، آقای میر باقری و آقای برازش به عنوان چند مدیری كه شخصا به این برنامه نظر دارند و به من اعتماد كرده‌اند، ‌تشكر می‌كنم.طبقه بندی: اخبار، 
ارسال توسط فروشگاه کارستان
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin

خرید شارژ

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا